Eğitim Teknoloğu

Son günlerde benim için popüler olan bir konu hakkında görüş belirtmek istedim. Bizler üniversitelerin Böte diye bilinen Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri bölümünden mezun olup devlette bilgisayar öğretmenliği olarak görev yapıyoruz. Aslında mezun olduğumuz alan itibari ile kazandığımız ünvan wikipedia’ya göre;

Eğitim teknoloğuEğitim teknolojisi biliminin oluşturduğu bilgi ve ilkeler çerçevesinde çalışan profesyonellere verilen ünvandır.
Eğitim teknoloğunun görevi insanların öğrenmelerini geliştirmek için kullanılacak süreç ve araçların çözümlenmesini, tasarlanmasını, geliştirilmesini, uygulanmasını ve değerlendirilmesini yapmaktır.
Eğitim teknologluğu lisans ve lisans üstü eğitim ile elde edilen bi ünvandır. Türkiye'de üniversitelerin; Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği bölümlerinden lisans derecesi alan mezunlar "eğitim teknoloğu" sıfatına sahip olurlar.

Şeklinde tanımlamıştır. Peki Eğitim teknoloğu ne iş yapar ?

Didem Avdan Tuvan’a göre:

Akademik olarak tanımlamak epey bir tartışma gerektirir. Piyasada Eğitim Teknoloğu olarak çalışanların ne yapıyor olduğuna gelecek olursak; her seviyede yani buna K-12, ortaöğretim, üniversite ve yetişkin eğitimi de dahil, bir eğitimin nasıl verilebileceği konusundaki kararları alıyor. Özet olarak, eğitsel senaryoların yazılmasından, son ürünün ortaya çıkmasına kadar bütün işlerin yönetilmesini üstlenen kişiye Eğitim Teknoloğu denir diyebiliriz.

Aynı fikir ve aynı görüşte olmakla beraber kısacası öğretim materyali hazırlayan yöneten ve üreten sürecin her noktasında yer alan insanlardır.

Bizler üniversitelerden mezun olurken belki bunları yapabilecek bir donanıma sahip değil idik fakat unvanımıza neden sahip çıkmıyoruz. Şuan okullarda Bilişim Teknolojisi Rehber Öğretmen olarak görevlendirilip bir nevi bu amaçlanmıştır fakat uygulamada olay biraz daha farklılaşıyor. Fatih projesi geldigin de tüm bilgisayar öğretmenleri gibi bende heyecanladım lakin kaçımız tabletlere içerik geliştirdik. Yayınlanması için başvurduk. Kaçımız bir programlama dili yahut tasarım programı hatta Flash’ta basit uygulamalar yapabilecek durumdayız. Bizler kendimize güvenmediğimiz için kadro konusunda ısrar ediyoruz. Herkes mezun oldugu alanda bir iş yapacak gibi bir kaide yok ama insanlar kadrolarını alırlar iken unvanlarına göre kadro isterler uzman öğretmen olmak için halen cebelleşenler var. Bizse kendi unvanımızdan çok ne iş yapacağız durumdayız aslında yapacağımız işte çok açık ve net bir şekilde ortada fatih projesi tabletlerine içerik geliştirerek bu alandaki ihtiyacı karşılayabilse idik emin olun çok büyük bir farkın dalık yaratırdık.

Eğitim Teknoloğu Türkiye’de yok diyenler için;

Aşagıda kariyer.net ten alınmış bir eğitim teknoloğu iş ilanı;

screen

Kaynaklar :

http://seset.ceit.metu.edu.tr/2012/06/didem-avdan-tufan-roportaj/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir